Porównanie Tp-Link Archer C6 vs Tenda AC10

Tp-Link Archer C6
Tp-Link Archer C6
Tenda AC10
Tenda AC10
Cena od141,45 od100,98
Ocena
4,8
278 opinii
4,76 5 0 (4,8)
4,7
41 opinii
4,72 5 0 (4,7)
Wybrane oferty

Podstawowe informacje

Marka Tp-Link Tenda
Model Archer C6 AC10
Przeznaczenie xDSL xDSL
Cechy dodatkowe Kontrola rodzicielska Klonowanie MAC
Zasilanie Wbudowany zasilacz Wbudowany zasilacz
Standard pracy bezprzewodowej 802.11ac (Wi-Fi 5), 802.11n (Wi-Fi 4), 802.11g, 802.11b 802.11ac (Wi-Fi 5), 802.11n (Wi-Fi 4), 802.11g, 802.11b

Charakterystyka

Standard sieci WiFi 802.11 a/b/g/n/ac -
Szybkość sieci WiFi 867 Mbps 300 Mbps
Częstotliwość pracy WiFi 2,4 GHz, 5 GHz 2,4 GHz, 5 GHz
Szybkość portów LAN 10/100/1000 10/100/1000
Szybkość portów WAN 10/100/1000 -
Zabezpieczenia WPA-2, WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA, Firewall WPA-2, WPS, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA, Filtrowanie adresów MAC, DMZ
Protokoły i standardy sieciowe IEEE 802.11 a/b/g/n/ac UPnP
VPN Tak Tak
Moc nadajnika anteny - 20 dBm

Techniczne

WiFi Z Wi-Fi Z Wi-Fi
Wbudowany modem Bez modemu Bez modemu
Ilość anten 5 anten 4 anteny
Liczba portów LAN 4 x RJ45 4 x RJ45
Liczba portów WAN 1 x RJ45 1 x RJ45
Liczba portów USB 1 szt. Nie posiada
Odłączana antena Tak -
Tryb pracy Router Router
Obsługa WPS Tak Tak
QoS Tak Tak
Zapobieganie atakom DoS Tak -
Obsługiwane systemy operacyjne Microsoft Windows, Linux, Mac OS X Microsoft Windows, Linux, Mac OS X
Rodzaj anteny Zewnętrzna Zewnętrzna
Zarządzanie i konfiguracja Przeglądarka WWW -

Fizyczne

Głębokość 142 mm 200 mm
Szerokość 230 mm 230 mm
Wysokość 35 mm 49 mm
Waga - 350 g

Cechy Produktów

funkcjonalność
szybkość
wygląd

Opinie

Opinie kupujących
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 4,5/5
    Router po kablu oferuje pełne prędkości pobierania i wysyłania światłowodu (300/30 Mb/s), bezprzewodowo w tym samym pokoju prędkości praktycznie te same. W teście na Ookla pokazuje nawet odpowiednio 330 Mb/s i 35 Mb/s. Przez 2 ściany prędkość WiFi spada do około 90 Mb/s przy pobieraniu i utrzymuje się na poziomie około 30 Mb/s dla wysyłania. Za 142 zł nie oczekiwałem cudów, dlatego jeśli dla kogoś podane przeze mnie wartości są satysfakcjonujące, to polecam. Na plus obsługa sieci Mesh, a także świetny panel w przeglądarce do zarządzania siecią oraz aplikacja Tether od TP-link, można naprawdę ustawić wiele rzeczy, nawet wyłączyć świecenie diod w określonych godzinach. czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 4/5
    Router ok chociaż mogłoby być lepiej. Gigabitowe porty i sieć w standardzie AC działają bez zarzutu. Kuleje interfejs nie bardzo mogę zmienić ustawienia jeśli chodzi o konfigurację sieci bezprzewodowej - widać ikonę świadczącą o pracy routera ale niewiele z tej pracy wynika. To jedyny minus. Nie jest to router z bogatym oprogramowaniem, dodatkowo świadomie wybrałem bez portu USB. Jednak mając do dyspozycji gigabitowy port można wszystkie wodotryski typu serwery vpn, samba, ftp, dlna, freeradius, apache, wlasna chmura(+ewentualnie macierz dyskowa) realizować przy pomocy np raspberry Pi albo podobnego mikrokomputera i sumarycznie chyba wyjdzie to taniej niż kupno jakiegoś drogiego Asusa albo Netgeara. czytaj więcej
  • a...i Ocena: 5/5
    Nowoczesny router, spisuje się świetnie. Polecam!!! czytaj więcej
  • p...z Ocena: 5/5
    Bardzo dobry stosunek ceny do jakości, polecam, wszystko zgodne z opisem czytaj więcej
  • Maciej Ocena: 5/5
    Świetny router w dobrej cenie (kiedyś takie były TP-LINK'i) Mnogość funkcji i bardzo dobry zasięg. Wszystkiego czego potrzebuje średnio-zaawansowany użytkownik a nawet i więcej. (Tryb AP+klient, WISP, kontrola rodzicielska, podział prędkości pasma na poszczególne urządzenia, bardzo przyjazny i przejrzysty interfejs.) czytaj więcej
  • Jacek Ocena: 5/5
    Kupiłem tego routera na chybił-trafił ponieważ nigdy nie miałem routera tej marki i nie wiedziałem jak ogólnie się spisuję. Do tej pory używałem routery marek Linksys,Huawei,Alcatel itp. Do kupna tego routera Tenda skłoniły mnie jego parametry i cena,bo jak za takiego routera z takimi parametrami cena jest atrakcyjna.Po pierwszym podłączeniu go do internetu byłem naprawdę mile zaskoczony jego szybkością działania. Zasięg Wifi rozsiewany z niego jest mega silny,zresztą 4 anteny po 5db każda, swoje robią. Jeżeli chodzi o skonfigurowanie go po pierwszym podłączeniu do neta to nawet najmniej doświadczony amator poradzi sobie z nim w 2 minuty. Posiada multum dodatkowych ustawień i najważniejsze że obsługa routera jest w języku polskim. Dużą zaletą jest to że Tenda zadbała o to że do tego router czytaj więcej

Podsumowanie

Liczba punktów 1/2 1/2
Wybrane oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Przeznaczenie

Przeznaczenie różnych technologii w routerach obejmuje 3G, 4G, 5G (łączność bezprzewodowa z siecią komórkową dla dostępu do Internetu), ADSL (tansmisja danych przez linie telefoniczne, popularna w starszych instalacjach) lub xDSL (ogólna nazwa dla technologii DSL, obejmująca ADSL, VDSL i inne warianty, umożliwiająca szerokopasmowy dostęp do Internetu przez linie telefoniczne).

Cechy dodatkowe

Cechy dodatkowe w routerach mogą obejmować m.in. polskie menu, kontrolę rodzicielską czy klonowanie MAC.

Standard pracy bezprzewodowej

Standard pracy bezprzewodowej określa technologię, za pomocą której router komunikuje się z urządzeniami, takimi jak komputery, smartfony czy tablety, bez użycia kabli. Wybór odpowiedniego standardu wpływa na szybkość i zasięg sieci Wi-Fi. Najpopularniejsze standardy to m.in. Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) i Wi-Fi 6 (802.11ax). Wyższy standard zapewnia lepszą wydajność i obsługę większej liczby urządzeń jednocześnie.

Częstotliwość pracy WiFi

Częstotliwość pracy WiFi w routerach określa pasmo radiowe, na którym urządzenie działa. Najczęściej stosowane to 2,4 GHz i 5 GHz. 2,4 GHz zapewnia dalszy zasięg, ale niższą prędkość, podczas gdy 5 GHz oferuje szybsze połączenia, ale z krótszym zasięgiem. Można wybierać między nimi w zależności od potrzeb i warunków sieciowych.

Szybkość portów LAN

Określa prędkość transmisji danych między routerem a urządzeniami w sieci lokalnej. Standardowo porty LAN mogą obsługiwać prędkości od 10/100 Mbps (Fast Ethernet) do 1 Gbps (Gigabit Ethernet), wpływając na wydajność przesyłania danych w sieci domowej lub firmowej.

WiFi

Wi-Fi w routerach to technologia bezprzewodowej komunikacji, umożliwiająca podłączenie urządzeń do sieci internetowej bez konieczności stosowania kabli. Sygnał jest transmitowany w zakresie radiowym, zapewniając użytkownikom mobilność i wygodę w dostępie do sieci w domu, biurze czy innych miejscach.

Wbudowany modem

Urządzenie, które integruje funkcję modemu z funkcjami routera. Pozwala to na jednoczesne zarządzanie połączeniem z internetem i dystrybucję sygnału sieciowego do wielu urządzeń w sieci lokalnej. Zwykle obsługuje różne rodzaje połączeń, takie jak DSL, kablówka czy światłowód.

Ilość anten

Ilość anten w routerach odnosi się do liczby zewnętrznych lub wewnętrznych anten radiowych, które emitują i odbierają sygnały Wi-Fi. Więcej anten może oznaczać lepszy zasięg i wydajność sieci bezprzewodowej, umożliwiając obsługę większej liczby urządzeń i poprawiając jakość połączenia.

Tryb pracy

Tryb pracy w routerach to access point (tworzy bezprzewodową sieć Wi-Fi), bridge (łączy dwie sieci kablowe), repeater (zmacnia sygnał Wi-Fi) oraz router (zarządza połączeniami między sieciami oraz dostępem do Internetu). Każdy tryb spełnia inne funkcje w sieci.

Rodzaj anteny

Rodzaj anteny pozwala wybrać antenę według jej konstrukcji, np. wewnętrzną, zewnętrzną, kierunkową lub dookólną. Wybierz rodzaj anteny, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom w zakresie zasięgu i jakości sygnału.