Porównanie Amd Ryzen 5 5600 3,5GHz BOX (100100000927BOX) vs AMD Ryzen 5 5600X 3,7GHz BOX (100-100000065BOX)

Amd Ryzen 5 5600 3,5GHz BOX (100100000927BOX)
Amd Ryzen 5 5600 3,5GHz BOX (100100000927BOX)
AMD Ryzen 5 5600X 3,7GHz BOX (100-100000065BOX)
AMD Ryzen 5 5600X 3,7GHz BOX (100-100000065BOX)
Cena od399,00 od499,00
Ocena
4,9
221 opinii
4,93 5 0 (4,9)
4,9
87 opinii
4,94 5 0 (4,9)
Wybrane oferty

Podstawowe informacje

Marka AMD AMD
Kod producenta 100100000927BOX -
Rodzina AMD Ryzen 5 AMD Ryzen 5

Charakterystyka

Architektura 64-bit 64-bit
Częstotliwość taktowania procesora 3500 MHz 3700 MHz
Socket Socket AM4 Socket AM4
Liczba rdzeni 6 rdzeni 6 rdzeni
Liczba wątków 12 12
Odblokowany mnożnik Tak Tak
Pamięć podręczna 35MB 35MB
Układ graficzny brak brak
TDP 65W 65W

Budowa

Proces 7 nm 7 nm

Rodzaj opakowania BOX BOX
Chłodzenie w zestawie Tak Tak
Model Ryzen 5 5600 BOX -

Cechy Produktów

głośność pracy
stabilność
wydajność

Opinie

Opinie kupujących
  • s...r Ocena: 4,5/5
    Stosunek ceny do jakości i wydajności 5/5. Doskonały wybór do pary z grafikami 2080, 3060ti, 3070. Na boxowym chłodzeniu temperatury są wysokie (idle 40°C / stress 80°C), z bardziej konkretnym coolerem jest o niebo lepiej (idle 30°C / stress 60°C) przy totalnej ciszy na Fortis HE1425v2 (btw. trzeba dokupić do niego AM4 upgrade kit) z jeszcze nie wygrzaną pastą MX-2. Doskonały wybór do zastosowań domowych. Pół punkta z oceny odjęte za boxowe chłodzenie, wolałbym mieć opcję zakupu bez niego, bez szukania ofert typu "tray" czy "multipack". Bez karty graficznej ze stajni AMD nie ma również aktualnie większego uzasadnienia do dopłacania 20% ceny do wersji 5600X. Ogólnie - polecam! :-) czytaj więcej
  • Adam Ocena: 5/5
    Bardzo pozytywnie oceniam ten procesor. Okazało się, że musiałem użyć załączonego chłodzenia, gdyż nieszczęsna Fera 5 nie pasuje do mojej płyty głównej. Ku mojemu zaskoczeniu chłodzenie nie jest jakoś bardzo głośne i utrzymuje całkiem przyzwoitą temperaturę procesora. czytaj więcej
  • arek Ocena: 5/5
    Procesor AMD Ryzen 5 5600 jest świetnym wyborem dla osób szukających wydajnego procesora do użytku domowego, pracy biurowej oraz do grania. Zegar podbija do 4,45 GHz oraz 6 rdzeni i 12 wątków zapewniają bardzo dobrą wydajność. czytaj więcej
  • k...k Ocena: 5/5
    Zmieniłem na konkurencję i żałuje po dziś dzień, jak będę zmieniał na platformę AM4 to biore tego procka. Dobra cena za wydajność która zwykłym śmiertelnikom takim jak ja wystarczy w zupełności. Bardzo niski pobór prądu a więc i oczywiście świetne temperatury i bezgłośna praca. Odpowiednik intela o takiej wydajności już grzeje się bardziej i zżera więcej prądu. A najlepsza jest rzecz taka którą rzadko się wogóle wspomina - świetne sterowanie przez płytę główną, kompatybilność z innymi sprzętami (ram, karty pcie) i najważniejsze dobre sterowanie napięciami, beznadziejne sterowanie napięciami w intelu to jest główna rzecz dlaczego zatęskniłem za tym prockiem. czytaj więcej
  • m...k Ocena: 5/5
    Przesiadka z 2600 na B450 oraz 2700 na X470. Nie wykonywałem zbyt wielkich testów ale mam wrażenie o sprawniejszym działaniu zwłaszcza na komputerze z 2600. Zdecydowany plus za to, że na 4 letnim komputerze bardzo tanio można była zyskać większą wydajność. Kolejny krok za kilka lat to pewnie przesiadka wraz z wyminą płyty głównej. Teraz do udowodnienia większej mocy w grach muszę jeszcze wymienić GPU co niestety wiąże się ze znacznym wydatkiem. czytaj więcej
  • KrakuS Ocena: 5/5
    Według mnie najlepszy procesor na rynku w cenie ok. tysiąca złotych. Fabryczne chłodzenie w zestawie jest większe i lepsze od chłodzeń intela, ale też troszkę głośniejsze. Temperatury utrzymywane przez ten procesor, są w normie, ale jak ktoś dużo wystawia procesor na "stres" lub chce go podkręcić (co przy tym procesorze jest bardzo proste i sam producent do tego zachęca) zalecam kupić lepsze chłodzenie. czytaj więcej

Podsumowanie

Liczba punktów 7/8 7/8
Wybrane oferty

Opis pojęć użytych w porównaniu

Rodzina

Rodzina w procesorach to grupa procesorów o podobnych cechach i wydajności. Jest to często określane przez producenta i może obejmować modele z różnymi parametrami, takimi jak częstotliwość taktowania i liczba rdzeni.

Architektura

Architektura w procesorach to układ i organizacja komponentów, które kontrolują działanie procesora. Decyduje o jego wydajności i zdolnościach. Różne architektury mogą wpływać na sposób przetwarzania danych i obsługiwane technologie.

Częstotliwość taktowania procesora

Częstotliwość taktowania procesora to miara szybkości działania. Określa, ile operacji może wykonać procesor w jednej sekundzie. Im wyższa częstotliwość, tym potencjalnie szybszy procesor, co wpływa na ogólną wydajność komputera.

Socket

Socket w procesorach to fizyczne złącze na płycie głównej, które umożliwia zamocowanie procesora. Każdy socket ma określoną konstrukcję i obsługiwane rodzaje procesorów. Przy zakupie procesora ważne jest dopasowanie go do odpowiedniego socketu na płycie głównej.

Liczba rdzeni

Liczba rdzeni w procesorach to ilość niezależnych jednostek obliczeniowych. Więcej rdzeni oznacza zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Przydane przy pracy wielozadaniowej i obszarach wymagających dużej mocy obliczeniowej, np. gry, grafika, obróbka wideo.

Liczba wątków

Liczba wątków w procesorach to liczba równoczesnych operacji, jakie procesor może wykonywać. Więcej wątków oznacza lepszą zdolność do obsługi wielu zadań jednocześnie. Ważne przy wielozadaniowości i wydajności. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze procesora.

Odblokowany mnożnik

Odblokowany mnożnik w procesorach to funkcja, która umożliwia użytkownikowi zmianę częstotliwości taktowania procesora powyżej standardowych ustawień producenta. Przydatna dla overclockingu, ale wymaga odpowiedniego chłodzenia i wiedzy technicznej.

Pamięć podręczna

Pamięć podręczna w procesorach to szybka i mała pamięć, która przechowuje często używane dane. Pomaga przyspieszyć dostęp do informacji, zwiększając wydajność procesora. Im większa i szybsza pamięć podręczna, tym lepiej procesor radzi sobie z zadaniami.

Układ graficzny

Układ graficzny w procesorach to zintegrowana karta graficzna, która umożliwia wyświetlanie obrazu bez potrzeby osobnej karty graficznej. Przydatny do codziennego użytku i zadań, ale mniej wydajny w grach i grafice profesjonalnej.

TDP

TDP w procesorach to Thermal Design Power, czyli maksymalna moc cieplna, którą procesor może generować. Pomaga ocenić, jakie chłodzenie jest potrzebne i jakie obciążenie energetyczne ma procesor. Wyższe TDP może wymagać lepszego chłodzenia.

Proces

Proces w procesorach to jedno wykonanie instrukcji. Procesory mogą wykonywać wiele procesów równocześnie dzięki wielu rdzeniom. Im więcej procesów obsługiwanych jednocześnie, tym wydajniejszy procesor i lepsza wydajność komputera.

Rodzaj opakowania

Rodzaj opakowania w procesorach to sposób, w jaki procesor jest dostarczany i pakowany. Może to być tradycyjne opakowanie detaliczne lub OEM (Original Equipment Manufacturer) bez dodatkowych akcesoriów.

Chłodzenie w zestawie

Chłodzenie w zestawie procesora to wbudowany lub dostarczony radiator i wentylator, który odprowadza ciepło generowane przez procesor. Zapewnia odpowiednią temperaturę pracy, co jest kluczowe dla wydajności i trwałości procesora.