Porównanie Nikon COOLPIX B500 Czarny vs Sony Cyber-shot DSC-H300 Czarny

Nikon COOLPIX B500 Czarny
Nikon COOLPIX B500 Czarny
Sony Cyber-shot DSC-H300 Czarny
Sony Cyber-shot DSC-H300 Czarny
Cena wyprzedane wyprzedane
Ocena
4,6
38 opinii
4,57 5 0 (4,6)
4,3
67 opinii
4,25 5 0 (4,3)

Podstawowe informacje

Marka Nikon Sony
Kolor Czarne Czarne

Obiektyw

Rozmiar matrycy 1/2,3 cala 1/2,3 cala
Zoom cyfrowy 4x 70x
Ilość megapikseli 14,6 – 18 20,1 – 24,3
Stabilizacja obrazu Ze stabilizacją obrazu Ze stabilizacją obrazu
Zoom optyczny 28,1 - 50 28,1 - 50
Rozdzielczość efektywna 16 Mpix 20,1 Mpix
Maksymalna rozdzielczość 4608 x 3456 5184 x 3888
Rozdzielczość filmów 1920 x 1080 1280 x 720
Technologia matrycy CMOS Super HAD CCD
Zoom optyczny 40x 35x

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa Wbudowana Wbudowana

Zapis danych

Karty pamięci SDXC, SDHC, SD SD

Podgląd zdjęć

Wielkość ekranu 2,9" – 3,3" 2,9" – 3,3"
Wizjer Bez wizjera Bez wizjera
Przekątna ekranu 3'' 3''

Techniczne

Obsługa formatu RAW Nie Nie
Szybkość migawki 1/1500 1/1500
Wyjście statywowe Tak -
Zakres ISO 125-6400 80-3200
Zasilanie 4XAA Baterie
Rodzaj migawki Mechaniczna, Elektroniczna -
Złącza i porty Wi-Fi, USB Hi-Speed, Bluetooth, mini HDMI (Typ D) USB 2.0, AV
Cechy dodatkowe Niestandardowy balans bieli Niestandardowy balans bieli
Model - Cyber-shot DSC-H300

Fizyczne

Głębokość 94,9 mm 89 mm
Szerokość 113,5 mm 91,7 mm
Wysokość 78,3 mm 127,5 mm
Waga 542 g 590 g

Cechy Produktów

funkcjonalność
jakość zdjęć
szybkość działania

Opinie

Opinie kupujących
  • Karolina Ocena: 5/5
    nie używałam go jeszcze na tyle długo, aby dać miarodajną opinię, ale z tego co już wiem, to jstem zadowolona. Aparat wystarczający na amatorskie robienie zdjęć, głównie rodzinnych, wielkim plusem jest to, że potrafi uchwycić rozlatanego brzdąca w locie :D czytaj więcej
  • gardenia Ocena: 4,5/5
    dobry sprzęt, mozliwość robienia zdjęć w różnych warunkach, dobra cena oraz dodatkowe elementy bardzo pomocne ( etui na aparat-duża, karta 32 gb, czytnik kart, statywzestaw do czyszczenia) czytaj więcej
  • AR Ocena: 5/5
    Nikon COOLPIX B500 - jestem w trakcie poznawania aparatu. Na chwilę obecnie jestem bardzo zadowolony z wyboru. czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    Aparacik robi niezłe zdjęcia jak na cyfrówkę . Są nawet ustawienia manualne ,czasu i przysłony - choć okrojone. Zaletą jest jasny objektyw, sporo zdjęć robiłem na -0,7 lub - 1,0 ev. W ustawieniach pół automat i inteligentna automatyka zdjęcia są więcej niż dobre, w opcji wyboru scen (plaża, krajobraz, postać) dla absolutnego laika nieco gorzej,( Więc polecam opcję inteligentna automatyka lub manual, dla znawców tematu P personalizacja) Dobra stabilizacja optyczna, to widać na zdjęciach !!! wada ekran jest wysunięty na zewnątrz obudowy, może się rysować więc trzeba troche uważać . czytaj więcej
  • czupur Ocena: 4,5/5
    Korzystałem z podobnego aparatu i było wszystko w porządku więc postanowiłem zakupić coś w tym samym stylu dla siebie. Aparat mi się podoba ze względu na parametry i cenę wiec myślę, ze i w działaniu wszystko będzie tak jak powinno być - według moich oczekiwań. czytaj więcej
  • Użytkownik Ceneo Ocena: 5/5
    MA WSZYSTKO CZEGO SIĘ PO SPRZĘCIE SPODZIEWAŁEM.CENA I JAKOŚĆ BARDZO DOBRA.OBSŁUGA NIE ZWYKLE ŁATWA-INTUICYJNE MENU.FOTKI JAK I FILMY SUPER,DOSKONAŁY ZOOM.ABY SIĘ NIM CIESZYĆ W PEŁNI,TRZEBA MIEĆ BARDZO DOBRE AKUMULATORY. czytaj więcej

Podsumowanie

Liczba punktów 8/13 8/13

Opis pojęć użytych w porównaniu

Rozmiar matrycy

Rozmiar matrycy to fizyczna wielkość sensora światłoczułego w aparacie cyfrowym. Większe matryce zazwyczaj oferują lepszą jakość obrazu, większą czułość na światło i mniejszy szum. Rozmiar matrycy jest podawany w milimetrach lub calach.

Zoom cyfrowy

Zoom cyfrowy to jedna z funkcji dostępnych w aparacie cyfrowym, która pozwala na powiększenie przez urządzenie utrwalonego na matrycy obrazu cyfrowego. Po wykonaniu zdjęcia możemy powiększyć jego konkretny obszar, niestety odbywa się to ze stratą dla jakości obrazu. Jest to sztuczne powiększenie tworzone przez procesor w aparacie, które daje nam pozorne przybliżenia. Wybierając aparat cyfrowy lepiej kierować się możliwościami zoomu optycznego.

Ilość megapikseli

Ilość megapikseli - liczba całkowita elementarnych punktów odwzorowanych przez matrycę CCD, która wyrażana jest w milionach pikseli, o czym świadczy przedrostek "mega". W opisie parametrów poszczególnych aparatów fotograficznych megapiksele wykorzystywane są jako jednostka, która opisuje wielkość maksymalną tworzonego obrazu. Oprócz ilości megapikseli na jakość rejestrowanego obrazu przekłada się również wielkość danej matrycy aparatu.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu w aparacie cyfrowym jest funkcją bardzo ułatwiającą filmowanie, jak i robienie zdjęć. Pozwala ona na nagrywanie bez jakichkolwiek drgań na ekranie oraz minimalizuje efekt poruszenia i rozmazania fotografii. Opcja ta jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach z małą ilością światła.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Rozdzielczość efektywna

Rozdzielczość efektywna aparatu cyfrowego jest określana za pomocą dwóch liczb określających liczbę pikseli w matrycy. Pierwsza to liczba wszystkich pikseli (np. 8,2MP), druga to liczba pikseli efektywnych (np.8,0MP). Liczba wszystkich pikseli określa nam, ile pikseli światłoczułych jest na matrycy aparatu. Liczba pikseli efektywnych określa z kolei, ile z tych pikseli stanowi punkty robionego zdjęcia (w praktyce jest równa iloczynowi wskazanej rozdzielczości aparatu).

Maksymalna rozdzielczość

Maksymalna rozdzielczość to jeden z parametrów aparatów cyfrowych, który podawany jest megapikselach i określa on maksymalną liczbę foto-czułych komórek na elemencie światłoczułym aparatu. Każda komórka odpowiada jednemu pikselowi zdjęcia. Im większa maksymalna rozdzielczość, tym lepszej jakości zdjęcia otrzymamy po ich wywołaniu. w celu określenia potrzebnej rozdzielczości powinniśmy ustalić wielkość zdjęć do wywołania. Im jest ona większa, tym większej rozdzielczości potrzebujemy.

Rozdzielczość filmów

Rozdzielczość filmów to parametr mówiący o tym, w jakiej rozdzielczości będą nagrywane filmy przez dany apart cyfrowy. Główną rolą aparatu jest robienie zdjęć, dlatego nagrywane filmy będą zazwyczaj gorszej jakości, niż te nagrane sprzętem do tego przeznaczonym. Jest to dodatkowa funkcja. Standardowa rozdzielczość nagrań aparatem cyfrowym wynosi 160x120, 320x240, lub 640x480 pikseli. Nawet najwyższa rozdzielczość nie zapewni dobrej jakość filmów.

Technologia matrycy

Technologia matrycy odnosi się do rodzaju sensora używanego w aparacie cyfrowym lub lustrzance cyfrowej, np. CMOS lub CCD. Różne technologie wpływają na jakość obrazu, zużycie energii i szybkość przetwarzania obrazu.

Zoom optyczny

Zoom optyczny to jeden z parametrów aparatu cyfrowego. Informuje nas o tym, ile razy można zwiększyć ogniskową w obiektywnie zmiennoogniskowym, a więc jaki jest zakres przybliżenia. Przykładowo, pięciokrotny zoom (zoom x5 ]) mówi o tym, że najdłuższa ogniskowa w danym obiektywie będzie pięć razy dłuższa, niż jego najkrótsza ogniskowa. Zoom optyczny to ważny parametr, gdyż umożliwia wykonania przybliżenia na interesujący nas obiekt.

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa to wbudowane źródło światła w aparatach bezlusterkowych, pomagające oświetlić scenę podczas robienia zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Zapewnia dodatkowe światło, poprawiając jakość zdjęć i redukując efekty cieni oraz czerwonych oczu.

Karty pamięci

Nośniki danych, na których zapisywane są zdjęcia i filmy. Popularne rodzaje to karty SD oraz ich wersje rozszerzone, jak SDHC i SDXC. Wielkość karty zależy od potrzeb użytkownika i możliwości aparatu.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu to parametr, który informuje o przekątnej ekranu w aparacie cyfrowym. Ekran służy nam do podglądu fotografowanego obrazu, przeglądu już wykonanych zdjęć i ich edycji, a także sterowania urządzeniem. W związku z licznymi funkcjami ekranu w aparacie cyfrowym, jego wielkość ma znaczenie. Im większa przekątna, tym większy komfort korzystania z aparatu. Łatwiej jest również o dobre zdjęcie, gdy dokładnie widzimy fotografowany obraz na podglądzie.

Wizjer

Wizjer to dodatkowy element występujący w niektórych aparatach cyfrowych. Może ułatwić kadrowanie, jeśli wykonujemy zdjęcie w pełnym słońcu, które sprawia, że nic nie widać na ekranie LCD z powodu odblasków. Ważną cechą wizjera jest pokrycie kadru, najlepiej stuprocentowe, jego rozmiar, rozdzielczość i powiększenie. Warto zdecydować się na model aparatu, który obok ekranu posiada również wizjer, gdy daje to możliwość wykonania zdjęć w każdych warunkach.

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu to odległość pomiędzy dwoma przeciwległymi narożnikami ekranu, mierzona po linii prostej. Jest to jedna z wielkości określających rozmiar ekranu urządzenia elektronicznego, takiego jak telewizor, komputer, tablet czy telefon komórkowy. Przekątna ekranu jest podawana w calach lub milimetrach.

Obsługa formatu RAW

Obsługa formatu RAW to funkcja aparatu cyfrowego, dzięki której zrobione zdjęcie jest zapisane w pliku RAW, a nie JPG. Zapisanie zdjęcia w takim formacie daje więcej możliwości edycji, a zdjęcia są lepszej jakości, bardzo zbliżonej do zdjęć analogowych. Taki format zdjęcia zajmuje również o wiele więcej miejsca na karcie pamięci. Warto o tym pamiętać podczas wakacji lub robiąc zdjęcia na ważnym wydarzeniu.

Szybkość migawki

Szybkość migawki to jeden z parametrów występujący w aparatach cyfrowych. Jest to czas otwarcia migawki liczony w ułamkach sekundy lub w całych sekundach. Podczas tego momentu, naświetlany jest element światłoczuły w aparacie. Czas naświetlania jest uzależniony od jakości oświetlenia w jakim wykonujemy dane zdjęcie. Przy słaby oświetleniu potrzebny jest dłuższy czas naświetlenia, czyli czas otwarcia migawki powinien być dłuższy.

Wyjście statywowe

Wyjście statywowe to element aparatu cyfrowego, który umożliwia umocowanie aparatu na statywie. Dzięki niemu, urządzenie jest stabilne i ma wycelowany obiektyw cały czas w jedno miejsce. Statyw jest konieczny, gdy chcemy korzystać z niektórych funkcji aparatu, takich jak: time-laps, malowanie światłem lub oświetlenie ruchomych obiektów za pomocą błysku seryjnego. Zastosowanie tych funkcji nie byłoby możliwe bez statywu, gdyż wymagają całkowitego unieruchomienia aparatu przez długi czas.

Zakres ISO

Zakres ISO to podstawowy parametr w aparacie cyfrowym. Jest to skala czułości matrycy aparatu na światło. Określa ilość światła, która jest potrzebna do prawidłowego naświetlenia elementu światłoczułego. Aparaty cyfrowe mają zazwyczaj zakres ISO od 100 do 1600, a w bardziej profesjonalnym sprzęcie ten zakres może być jeszcze większy. Im niższe ISO ustawimy na naszym aparacie, tym bardziej ostre i bardziej kolorystyczne zdjęcie uzyskamy.

Maksymalna ilość zdjęć w serii

Maksymalna ilość zdjęć w serii to jeden z parametrów w aparacie cyfrowym. Określa on ile zdjęć jedno po drugim wykona aparat, przy uruchomionej funkcji zdjęcia seryjne. W zależności od modelu, aparat może wykonać od kilku do nawet kilkudziesięciu zdjęć w serii. Często możliwe jest również wybranie szybkości robienia zdjęć seryjnych między serią szybką i normalną.

Rodzaj migawki

Rodzaj migawki w aparatach bezlusterkowych może być mechaniczny, elektroniczny, hybrydowa lub szczelinowa.

Złącza i porty

Złącza i porty w aparatach bezlusterkowych to interfejsy do podłączania dodatkowych akcesoriów i przesyłania danych. Mogą zawierać porty USB, HDMI, mikrofonowe, słuchawkowe i gniazdo dla karty pamięci. Umożliwiają ładowanie, przesyłanie zdjęć oraz podłączanie mikrofonów czy innych akcesoriów.

Cechy dodatkowe

Cechy dodatkowe to funkcje i technologie, które rozszerzają możliwości aparatu cyfrowego, takie jak stabilizacja obrazu, tryb HDR, łączność Wi-Fi, czy możliwość nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości. Te cechy mogą znacząco wpłynąć na jakość i wygodę użytkowania aparatu.