Data modyfikacji:

Rodzaje USB. Przegląd i zastosowanie poszczególnych typów

Aktualnie na rynku znajdziesz kilka różnych modeli kabli USB. Jakie są rodzaje USB i do czego służą? Wszystkiego w tym temacie dowiesz się z poniższego poradnika. W artykule omawiamy USB-A, USB-B, USB-C oraz Lightning. Zobacz, kiedy przyda się dany rodzaj kabla USB.
rodzaje usb

Rodzaje USB – czym jest i jak działa kabel USB?

USB to nic innego jak złącze do przewodowej komunikacji między urządzeniami, np. do przesyłania danych z laptopa na telefon czy odwrotnie. Dzięki kablom USB możemy podpiąć do komputerów czy telewizorów wiele różnych urządzeń, np. głośniki, dyski zewnętrzne, drukarki, aparaty, myszki lub klawiatury.
Dzięki kablom USB możemy też ładować urządzenia. Po podłączeniu kabli USB nie trzeba instalować na urządzeniach żadnych sterowników. Wystarczy wejść w odpowiednie programy i rozpocząć przesyłanie danych. To jeden z najwygodniejszych sposobów na ich przesłanie. A jakie są rodzaje USB? O tym więcej poniżej.

Rodzaje USB – opis i zastosowanie poszczególnych modeli

Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje USB? Kabli USB znajdziesz na rynku tak dużo, że można się w nich pogubić. Jednak dla przeciętnego użytkownika najważniejszy jest podział kabli USB ze względu na typ złącza, czyli potocznie – rodzaj końcówki kabla. W tym podziale wyróżniamy USB typu A, B i C. Do czego służą poszczególne rodzaje kabli? O tym opowiadamy w dalszej części artykułu.

USB – rodzaje. USB typu A

Kabel USB typu A to jedno z najpopularniejszych złączy dostępnych na rynku. Porty USB-A stosowane są najczęściej w laptopach, a więc złącze typu A znajdziesz w pendrive'ach, dyskach zewnętrznych, osprzęcie do komputerów (np. w module Bluetooth, który łączy myszkę bezprzewodową z komputerem) czy innych akcesoriów do laptopów.
Ponadto port USB-A można spotkać przy telefonach. Większość smartfonów dostępnych na rynku ładuje się ładowarką z kablem USB typu A. USB typu A może występować też w wersji mikro.

Rodzaje kabli USB – USB typu B

Ten rodzaj kabla USB najczęściej wykorzystywany jest przy drukarkach, w starszych wersjach monitorów do komputerów stacjonarnych czy innych urządzeniach służących do wyposażenia biura, np. skanerach.
Kable USB typu B są spotykane najrzadziej. Mają charakterystyczny kwadratowy kształt ze ściętymi rogami. USB typu B występuje w różnych standardach, ale o tym napiszemy więcej w dalszej części artykułu. Warto wspomnieć, że kable USB typu B występują też w wersji mikro.

Kable USB – rodzaje. Poznaj USB typu C

To stosunkowo nowy rodzaj USB, który ma być uniwersalnym standardem USB. USB typu C ma rozwiązywać problemy konsumentów, którzy często gubią się w tym, jaki rodzaj USB dobrać do swojego urządzenia. Mówi się, że USB typu C ma z czasem zastąpić wszystkie rodzaje wejść USB dostępnych na rynku.
Co oznacza, że USB typu C to standard uniwersalny? To znaczy, że podłączysz do kabla z takim portem zarówno laptop, telefon, jak i inne urządzenia. Tym sposobem jeden kabel będzie można wykorzystywać do różnych urządzeń. Wielu producentów powoli przechodzi na porty USB-C – należą do nich m.in. Dell, HP czy Apple.

Kabel Lightning

Lightning nie można co prawda nazywać odrębnym standardem USB, ale o tym rodzaju wejścia warto wspomnieć, ponieważ korzysta z niego firma Apple. To jest sporą wadą tego typu złącza, ponieważ jest ono bardzo mało uniwersalne.
Niemniej jednak końcówki Lightning są bardzo wygodne – są nawet mniejsze niż stosunkowo wygodne kable USB-C. Warto też wspomnieć, że firma Apple powoli odchodzi od kabli Lightning, aby korzystać z bardziej uniwersalnego złącza USB-C.

Kable USB – rodzaje. Podział ze względu na standardy

Inny podział USB to ten ze względu na standardy. Co to oznacza? To podział ze względu na przepustowość, czyli szybkość przesyłania danych. Wyróżniamy kilka różnych standardów USB. Poniżej opisujemy je dokładniej. Zobacz, jakie są różnice między USB 3.0 a 2.0.

USB 2.0

Ten standard swoją premierę miał w roku 2000. Aktualnie kabli USB w standardzie 2.0 jest już coraz mniej. Standard 2.0 zapewnia przepustowość na poziomie 480 Mb/s. Warto też dodać, że kable USB 2.0 mogą przesyłać dane tylko w jedną stronę, czyli albo z komputera na telefon lub z telefonu na komputer. Nigdy jednocześnie. Kable USB 2.0 zużywają około 500 mA prądu. W tym standardzie nie spotkasz jednak USB typu C.

USB 3.0

Premiera standardu 3.0 odbyła się w 2008 roku. Kable USB 3.0 zapewniają przepustowość na poziomie 5 Gb/s. Dodatkowo takie kable zużywają około 900 mA prądu. W dodatku w standardzie 3.0 można jednocześnie przesyłać i odbierać dane.
USB 3.0 zapewnia znacznie szybsze ładowanie i przesył danych niż w przypadku USB 2.0. Co ciekawe, kable w standardzie 3.0 są krótsze niż w przypadku standardu 2.0 – te nie powinny przekraczać 3 metrów.

USB 3.1

Nowa wersja standardu 3.0. Premiera USB 3.1 miała miejsce w 2013 roku. Ta wersja zapewnia przepustowość na poziomie 10 Gb/s.

USB 3.2

Zapewnia przepustowość na poziomie 20 Gb/s. Premiera USB 3.2 miała miejsce w 2017 roku. Ten typ USB dostępny jest wyłącznie w interfejsie USB-C.
Warto wspomnieć, że podczas premiery USB 3.2 została podjęta próba usystematyzowania nazw USB 3. generacji. Jak wygląda ona teraz? Prawidłowe oznaczenia 3. generacji zawsze mają dopisek 3.2. Pojawia się też dopisek generacji – 1, 2 i 2 × 2. I tak USB 3.2 gen. 1 zapewnia przepustowość na poziomie 5 Gb/S, USB 3.2 gen. 2 – 10 Gb/S, a USB 3.2 gen. 2 – 2 × 2 do 20 Gb/s.
Niestety na rynku wciąż można spotkać stare oznaczenia, dlatego polecamy czytać specyfikację, aby dokładniej dowiedzieć się, z jaką przepustowością mamy do czynienia.
Mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik przybliżył ci poszczególne rodzaje wejść USB i dzięki niemu już wiesz, jaki kabel wybrać i do czego go używać.
Zdjęcie: Envato Elements