Data publikacji:

Kwaśna kawa z ekspresu. Możliwe przyczyny i sposoby rozwiązania

Kwaśna kawa z ekspresu to problem wielu osób, które chciałyby na nowo poczuć niepowtarzalny smak i aromat małej czarnej. W tym poradniku dowiesz się, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy, a także jakie jest sprawdzone rozwiązanie!
kwaśna kawa z ekspresu

Dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że przyczyn kwaśnej kawy może być co najmniej kilka. W ekspresach ciśnieniowych może chodzić o zbyt niską temperaturę wody. Optymalnie ekspres powinien osiągać 90-95 stopni podczas parzenia. Jeżeli taka temperatura nie zostanie osiągnięta, to bardzo prawdopodobne, że będzie występował efekt kwasowości. Bardzo często dochodzi do uszkodzenia bloku odpowiedzialnego za nagrzewanie i ekspres nie jest w stanie osiągnąć właściwej temperatury. Wizyta w serwisie może być nieunikniona!
Musisz pamiętać, że ekspres musi być utrzymany w idealnej czystości, bo to również może mieć wpływ na smak kawy. Pamiętaj, żeby regularnie czyścić blok zaparzający, pojemnik na wodę, a także tackę wraz z pojemnikiem na fusy. Dobrym pomysłem jest wykonanie odkamieniania przy użyciu specjalnego płynu. Tylko tak będziesz w stanie utrzymać urządzenie w idealnej kondycji.

Sprawdzone sposoby na kwaśną kawę

Jednym z powodów kwaśnej kawy jest niewłaściwe mielenie ziaren. Jeżeli są one zbyt grube, wówczas może pojawić się kwaskowy posmak. Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste - wystarczy ustawić drobniejsze mielenie. To powinno rozwiązać, a przynajmniej nieco zniwelować problem.
Czasami, aby zredukować kwaśny smak, wystarczy dodać większą ilość wody, która powoduje, że proces parzenia ulega wydłużeniu. W efekcie ekstrakcja smaku z ziaren przebiega równomiernie i pozwala uzyskać bardziej słodkawy posmak. Musisz zdawać sobie sprawę, że powodem kwaśnej kawy może być sam rodzaj ziaren. Jak rozpoznać, które ziarna są lepszym wyborem? Zwykle kawa sprowadzana z Ameryki Środkowej, Brazylii ma bardziej zrównoważony smak. Przyjęło się również, że ziarna arabiki mają mniej kwaskowaty posmak.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kwaśny smak kawy może być spowodowany niewłaściwym jej przechowywaniem. Po czasie dochodzi do fermentacji ziaren. Pamiętaj, aby kawę przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w specjalnym pojemniku. Staraj się kupować ziarna na bieżąco, aby nie przechowywać ich zbyt długo.

Kwaśna kawa? Może czas na wymianę ekspresu!

W niektórych przypadkach ekspres przestaje działać prawidłowo, co jest spowodowane zbyt słabym ciśnieniem lub zbyt niską temperaturą. Czasami wizyta w serwisie okazuje się mało opłacalna, więc najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia. Jeśli dobierzesz dobrą kawę do swoich preferencji, to nowy ekspres będzie w stanie przygotować naprawdę dobry napój. Oczywiście przed wymianą urządzenia spróbuj wykonać wszystkie zalecane kroki.
Picie kawy odbywa się czasami metodą prób i błędów. Odpowiednie dobranie parametrów parzenia, a także wyczucie smaku danych ziaren są często kluczowe do tego, aby napój był taki jaki tego oczekujemy.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.